“מכין הקפה”

על ריפוי בעיסוק וקריאת מחשבות

בהכשרתי המקצועית למדתי ליצפות. אבל ממש להסתכל טוב טוב. כלי קסמים מיוחד מאפשר לנו, המרפאות בעיסוק, להסתכל על התנהגות, לבחון פעולה ולנתח אותה לגורמים. הניתוח הזה חושף בפנינו מידע עצום על היכולות התנועתיות ואפילו על יכולות החשיבה.

למשל, תצפית על אדם המכין קפה תלמד אותי על כוח השרירים בידיים וברגליים שלו, על טווחי התנועה של מפרקי הכתפיים והאצבעות שלו. האם התנועה שלו חלקה או רועדת? האם יש לו קואורדינציה כאשר פותח את צנצנת הקפה, לוקח כפית קפה ושופך לספל? האם מדייק בתנועה? ממש באותה התצפית אזהה את היכולות המוחיות שלו כמו הזיכרון, הקשב. אני יודעת לראות גם מהי יכולת קבלת ההחלטות ופתרון הבעיות של “מכין הקפה”.

אני מודה שבתור טיפוס מעשי, מאוד התאים לי להתבונן במעשים, לזהות קושי ולקפוץ ולתת פתרון מעשי, מעולם הפעולות. אלא שהניסיון לימד אותי שכדי לעשות שינוי אמיתי, כזה שיאפשר התמודדות עם “החיים עצמם”, שזורמים להם ומשתנים להם כל הזמן – צריך ללכת אחורה בשרשרת שיצרה את הפעולה.

אומרים “סוף מעשה במחשבה תחילה”. מה חושב “מכין הקפה”? האם הוא מחשיב את עצמו כ”מכין קפה” טוב? האם הוא חושב שקפה מעורר אותו וזה טוב או מעורר אותו ומפריע לו לישון? לכי תדעי מה חושב “מכין קפה”. שכחו ללמד אותי באוניברסיטה לקרוא מחשבות.

התנהגות<מחשבות.

התחלנו מהפעולה, מההתנהגות. והמשכנו לאחור בשרשרת אל המחשבות. המחשבות ישפיעו על מה שאנחנו קוראים “מוטיבציה” לשיקום.

המחשבות האלה לא באות ל”מכין הקפה” סתם כך. יש רגשות שמכיני קפה מרגישים והרגשות האלה מעוררים מחשבות. אולי “מכין הקפה” מתגעגע ל”שותת קפה” שאהבה במיוחד את הקפה שלו וכבר לא בסביבה? אולי “מכין הקפה” בכלל חושש כי בפעם האחרונה שהכין קפה נשפכו עליו מים רותחים או נשרף לו הקומקום? אולי “מכין הקפה” מת על טעם קפה? אולי קפה מבחינתו זה רגע של שמחה? לכי תדעי מה מתרחש בליבו של “מכין הקפה”. גם בתואר ראשון וגם בשני שכחו ללמד אותי איך לבחון לבבות.

התנהגות<מחשבות<רגשות.

תהליך השיקום הוא תהליך למידה. הרגשות שלנו משפיעים על יכולת הלמידה. כשאנחנו מוצפים ברגש אנחנו לא פנויים ללמידה.

רגשות מכל הסוגים נפוצים מאוד אצל מכיני קפה, זה ידוע. אבל מאיפה ומתי צצים הרגשות האלה?

מערכת האמונות של “מכין הקפה” נפגשת עם הסביבה ואופס! נולד הרגש.

כ”מכין קפה” דור שמיני למכיני קפה, נמצא מולי מישהו שמאמין בהיותו “מכין קפה” מצטיין. הוא גם מאמין שחשוב להיות מצטיין בתחום הכנת הקפה וחשוב לשמור על מסורת של שמונה דורות. הוא מאמין שאנשים שיודעים להכין קפה הם שווים, בטח יותר מכאלה שרק יודעים לטבול תיון בכוס מים רותחים.

התנהגות<מחשבות<רגשות<אמונות.

אמונה של מכיני קפה (דור שמיני למכיני קפה!) תיקח אותם את כל הדרך הארוכה של השיקום בדרך להיות שוב מצטיינים, מצליחנים.

בשיטת הטיפול שלי אני נוגעת בעקיפין וישירות בסט האמונות של המטופלים שלי מתוך הבנה שמשם צומחת תחושת המסוגלות, משם שואבים את הכוחות להתמודד עם אתגר, להתמודד עם שינוי ולהמשיך לפעול להשגת המטרות.

התנהגות<מחשבות<רגשות<אמונות. כולן יחד וכל אחת לחוד מקבלות את מקומן בשיטת הטיפול הייחודית שלי.

מוזמנים לשמוע עוד על השיטה הייחודית שלי

קרן 050-2113785

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *