הורמון האושר וחוסן אישי

ליהנות מהדברים הקטנים
איך לחיות יותר על אוקסיטוצין ופחות על דופמין?
אוקסיטוצין הוא הורמון ומוליך עצבי (משפיע על פעולת מערכת העצבים). האוקסיטוצין התפרסם בעבר כזה שאחראי על ייצור החלב בהנקה. עם השנים הוא הולך וקונה לו שם של הורמון האושר, האהבה והחוסן. הימצאותו ברמות גבוהות מפחיתה תחושות של פחד ומחזקת תחושה של אמון בבני אדם. בנוכחות של אוקסיטוצין אנחנו יכולים לקחת נשימה ולא להגיב בצורה נמהרת וקיצונית, גם במצבי לחץ או פחד.
דופמין הוא הורמון ומוליך עצבי שהתפרסם בהקשר למחלת הפרקינסון המאופיינת במחסור בדופמין הגורר הפרעות בתנועה. יש לו תפקיד חשוב בתפקוד המוחי שלנו בתחום הקשב והתפקודים הניהוליים. אפשר לומר שבשגרה הדופמין משמש כמנהל התגובות שלנו. הצורך שלנו להעלות את רמות הדופמין עלול לגרום לנו לחפש עוד ועוד ריגושים ואף מוביל להתמכרויות. דופמין ברמות גבוהות יגרום לתגובות קיצוניות ולא מבוקרות.
אז למה לחיות יותר על אוקסיטוצין ופחות על דופמין? האוקסיטוצין מאפשר לנו להישאר בשליטה, ליהנות מהדברים הקטנים, מכאן ועכשיו. הדופמין גורר אותנו להגיב על כל דבר ולחפש ריגושים.
איך עושים את זה? בסדנה חדשה שאני מעבירה בנושא טיפוח החוסן האישי, אני מדברת על הקשר בין ניהול זמן, גמישות מחשבתית, תשומת לב לדברים הקטנים, הוקרת תודה ולמידה מתמדת – לאוקסיטוצין וחוסן אישי. נשמע מסובך? יש לי המון טריקים קטנים ופשוטים ליישום ואפילו המלצות תזונתיות שיעזרו בשליטה ובאיזון בין הדופמין והאוקסיטוצין.
פה בבלוג אני מתכוונת לחשוף בכל פעם עוד מהטוב הזה.
*התמונה מטיול הבוקר שלי. נהנית כל יום מהדברים הקטנים.
המשך יבוא.

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *